Bydgoszczaninie, co po wygranej z covidem-19?

Przekorna i niestety szczera do bólu odpowiedź na pytanie zawarte w tytule może brzmieć: ciesz się, że przeżyłeś covid-19, bo nie każdy ma takie szczęście. Jednak nie raduj się też zbytnio tym, że wygrałeś z wirusem raz na zawsze, gdyż wirus ten może zaatakować po raz drugi i po raz trzeci, itd. Przebycie go nie oznacza wolności od zarażenia tak, jak jest na przykład w przypadku odry czy wielu znanych chorób zakaźnych.

Warto pamiętać, że w przeszłości również targały ludzkością przeróżne epidemie i pandemie (epidemie na skalę światową), z których najbardziej tragiczna w skutkach była tak zwana hiszpanka, która zabiła 50 milionów ludzi na świecie!. Dziś swoje niszczycielskie dla zdrowia ludzkiego pazury pokazuje covid-19, który zabił już ponad 5 milionów ludzi na naszym globie.

O covid-19 co nieco

Covid - powikłania neurologiczne
Covid – Wuhan

Covid-19 jest nową pandemią. Zakażenie przenosi się głównie drogą kropelkową. Covid-19 jest ostrą chorobą zakaźną, która atakuje układ oddechowy. Głównie jest to choroba płuc i choroba górnych dróg oddechowych wywołana zakażeniem wirusa SARS-COVID, którą to chorobę po raz pierwszy zdiagnozowano w listopadzie w 2019 roku, w Chinach, w mieście Wuhan.

Najważniejsze objawy covid-19

Do głównych objawów należy suchy i bardzo męczący kaszel, płytki oddech, gorączka, poty, zmęczenie, słabość, brak apetytu, utrata węchu lub smaku, ból gardła, chrypka. Może także wystąpić ucisk w klatce piersiowej, ból mięśni lub stawów, ból głowy, dreszcze, dyskomfort jelitowy, nudności, podrażnienie jamy ustnej i ust.

Na czym polega prewencja przed zakażeniem?

Aby nie dopadł nas covid-19 trzeba działać prewencyjnie, a więc nosić maseczki ochronne, często myć i dezynfekować ręce, zachowywać bezpieczną odległość od innych, unikać miejsc szczególnie zaludnionych, a więc potencjalnie najbardziej niebezpiecznych dla naszego organizmu. Zaleca się także szczepienie, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Gdy dopadł covid-19

Maseczki i profilaktyka
Maseczki i profilaktyka

Czas wykluwania się wirusa w organizmie trwa od 5 do nawet 14 dni. Przebieg choroby może być różny. Gdy dopadł covid-19 i się rozwija w naszym organizmie, to można przebyć go lekko lub nawet bezobjawowo, ale można również ciężko chorować. Rozwijające się zakażenie wirusowe może prowadzić do zapalenia płuc, a nawet do powstania sepsy.

Pocieszające jest to, że aż 80% zakażonych przechodzi je bezobjawowo, albo ma łagodne objawy. Natomiast u 20% zakażonych choroba przebiega ciężko, czyli ostro (15%) lub bardzo ciężko, czyli krytycznie (5%). I objawy są bardzo uciążliwe, a zwłaszcza suchy kaszel, który sprawa, że nie można dokładnie odkasłać, towarzyszy temu uczucie duszności, nadmierne pocenie, brak siły, gorączka.


Czas wyleczenia sięga od 3 do 6 tygodni. W przypadku wykrycia wirusa nakładana jest kwarantanna nie tylko na osobę zarażoną, lecz również na wszystkich współmieszkańców.

Jakie są najczęstsze powikłania po covid-19 u dorosłych?

Powikłania różnego typu

Najczęstszym powikłaniem jest chroniczne zmęczenie, wrażliwość w jamie ustnej oraz odczucia skórne, jak mrowienie, drętwienie, uczucie chłodu nie wywołane warunkami zewnętrznymi.

Powikłania neurologiczne

Covid - powikłania neurologiczne, neurolog
Covid – powikłania neurologiczne, neurolog

Mogą również wystąpić powikłania neurologiczne, utrata węchu lub smaku, albo pojawić się urojenia węchowe. Jeśli pojawią się powikłania na tle neurologicznym, potrzebny będzie już neurolog (zobacz: neurolog Bydgoszcz).

Leczenie covid-19 w trakcie i po chorobie

Podczas choroby stosowane są antybiotyki, inhalacje, syropy, leki przeciwgorączkowe i odpowiednie witaminy. Po przebyciu choroby należy nadal wzmacniać swój organizm witaminami i suplementami potasu.
Potas jest bardzo ważnym pierwiastkiem chemicznym, który jest niezbędny w naszym organizmie. Jest on głównym elektrolitem obecnym w naszych komórkach i odpowiada za utrzymanie odpowiedniego napięcia elektrycznego w błonach komórkowych i za przekazywanie impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami.

Uwaga: Treści z artykułu i serwisu bjakbydgoszcz.pl mają wyłącznie ogólny, informacyjno-edukacyjny charakter i w żaden sposób nie zastąpią konsultacji z lekarzem lub specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności o tematyczne zdrowotnej lub medycznej, należy zawsze bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie.

Dodaj komentarz