Czym jest upadłość konsumencka? Czy jest sens ją ogłosić?

Upadłość konsumencka jest procedurą prawną stosowaną przez osoby fizyczne, które nie są w stanie spłacać swoich długów. Oznacza to, że osoba upadająca zostaje zwolniona z odpowiedzialności za ich długi po jej uznaniu przez sąd. Upadłość oznacza również powstrzymanie się od dalszych procederów windykacyjnych ze strony wierzycieli i jest jedynym legalnym sposobem na uniknięcie spłaty całego długu lub części. Wprowadzenie takiego postanowienia chroni upadającego konsumenta przed naliczaniem odsetek i innych opłat.

Upadłość konsumencka w praktyce, czyli jak wyjść z długów
Upadłość konsumencka w praktyce, czyli jak wyjść z długów

Jakie korzyści daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być skutecznym sposobem na uporanie się z zadłużeniem i na nowy start finansowy. Oferuje ona wiele korzyści, w tym następujące:

  1. Uwolnienie się od długów. Jedną z podstawowych zalet ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Polsce jest to, że mogą Państwo uzyskać od sądu zwolnienie z długów. To oznacza to, że wierzyciele nie będą mogli już podejmować przeciwko Panu działań prawnych w związku z zaległymi długami, a Pan będzie wolny od ciężaru spłacania swoich zobowiązań.
  2. Odbudowanie (z czasem) zdolności kredytowej. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może również pomóc w odbudowaniu Państwa zdolności kredytowej poprzez usunięcie niektórych negatywnych ocen z Państwa raportu kredytowego. Może to pomóc Państwu w uzyskaniu dostępu do lepszych warunków kredytowych w przyszłości, takich jak niższe stopy procentowe i bardziej złagodzone wymagania dotyczące pożyczek.
  3. Naprawa swojego budżetu. Proces składania wniosku o upadłość konsumencką może również stanowić istotną pomoc w zakresie budżetowania. Będziesz zobowiązany uczestniczyć w sesjach doradztwa i opracować plan spłaty zadłużenia, który zostanie zatwierdzony przez sąd. To pomoże w przyszłości wypracować bardziej odpowiedzialne podejście do zarządzania swoimi pieniędzmi.
  4. Ochrona przed wierzycielami. To chyba dla wielu osób jedna z najważniejszych zalet ogłoszenia upadłości, czyli ochrona przed uciążliwymi wierzycielami. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej zapewnia bowiem również pewną ochronę przed wierzycielami. W trakcie procesu upadłościowego Państwa majątek będzie chroniony, a wierzyciele nie będą mogli go zająć ani zająć Państwa pensji. Jednak niektóre długi, jak np. alimenty na dzieci, mogą być nadal zawdzięczamy.
Upadłość konsumencka - co zrobić
Upadłość konsumencka – co zrobić

Ogólnie rzecz biorąc, ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Polsce może być świetnym sposobem na wyjście z długów i rozpoczęcie odbudowy swojej finansowej przyszłości. Może zapewnić Państwu przestrzeń do oddechu, której potrzebują Państwo, aby popracować nad swoimi umiejętnościami budżetowymi i wprowadzić rozsądne praktyki zarządzania pieniędzmi. Z pomocą wykwalifikowanego prawnika, mogą Państwo zmaksymalizować korzyści płynące z ogłoszenia upadłości i rozpocząć swoją drogę do wolności finansowej.

Jak przebiega upadłość konsumencka?

Procedura upadłości konsumenckiej jest dosyć skomplikowana i bardzo często osoby posiadające dług nie mają pewności, czy powinny go ubiegać się albo jak złożyć wniosek. W takim przypadku należy skorzystać z usług profesjonalnego radcy prawnego lub adwokata, aby móc postawić na swobodę finansową.

Podczas procesu upadłości, specjalista może skutecznie wsparć swojego klienta w sformułowaniu prawidłowego i rzetelnego wniosku oraz reprezentować jego interesy przed Sądem. Przedstawiciel pomaga również ogarniać sprawy formalne, dokumentacje i inne zagadnienia związane z procesem upadłości.

Radca prawny lub adwokat* może również pomóc w negocjacjach ze wszystkimi stronami sporu (np. trudnymi wierzycielami). Jak wiemy, to często trudny proces i dlatego ważna jest profesjonalna opieka prawna podczas całego procesu upadłości, żeby ostatecznie uregulować zobowiązania finansowe między stronami.

Czy trzeba spłacać zadłużenia? Czy długi zostaną anulowane? - upadłość konsumencka
Czy trzeba spłacać zadłużenia? Czy długi zostaną anulowane? – upadłość konsumencka

Czy jak ogłoszę upadłość konsumencką to nie muszę już spłacać żadnych długów?

Niestety, nie do końca tak jest. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej zapewni osobie upadającej ochronę przed dalszymi żądaniami ze strony wierzycieli i uwolni ją od odpowiedzialności za pozostałe długi, ale nadal będzie miała obowiązek spłacenia niektórych długów. W większości przypadków są to zaległe podatki, alimenty i inne opodatkowane pożyczki. Ostateczna decyzja dotycząca tego, ile trzeba będzie spłacić, leży w gestii sądu. Ustalany jest tzw. plan spłaty na okres do 36 miesięcy.

Dlatego ważne jest skorzystanie z usług profesjonalnego radcy prawnego lub adwokata aby maksymalnie wykorzystać swoje prawa oraz optymalnie rozwiązać swoje problemy finansowe. Będziemy mieć pewność co do skuteczności rozwiązania i bezpieczeństwa dokumentów. Radca prawny lub adwokat bardzo dobrze rozumie formalności procesu upadłości i może skutecznie reprezentować swojego klienta przed sądem.

Dodatkowe źródła

*Czym się różni radca prawny od adwokata?https://pawelwielkanowski.pl/czym-rozni-sie-radca-prawny-od-adwokata/

Strona rządowa o upadłości:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/upadlosc-konsumencka-i-uklad-konsumencki–praktyczny-poradnik-dluznika

Lista dokumentów dla konsumentów:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/formularze-konsumenci-od-24-marca-2020

Pomoc przy upadłości konsumenckiej – Bydgoszcz, Toruń

Dodaj komentarz