Polska jest krajem chętnie odwiedzanym przez europejskich turystów, największą popularnością wśród nich cieszy się Kraków i Wrocław. Jednak nie tylko te modne metropolie mają do zaoferowania ciekawe atrakcje. Również w Bydgoszczy, mieście położonym w północnej części kraju, można spędzić miło czas na zwiedzaniu zabytków. Największa ich część znajduje się przy ulicy Gdańskiej, najbardziej reprezentacyjnej części miasta.
Dzieje ulicy
Ulica Gdańska powstała w latach 20. XIX wieku, jej budowa była konieczna ze względu na znaczną ekspansję zabudowy miasta w kierunku północnym. Kiedy w latach 50. w okolicy powstał dworzec kolejowy, rozpoczął się okres świetności ulicy Gdańskiej, na jej terenie zaczęło koncentrować się życie kulturalne miasta. Wówczas wzdłuż traktu powstawały ośrodki handlowe, restauracje, hotele Bydgoszcz w tym okresie tętniła życiem. Wraz z upływem lat prostopadle do ulicy dobudowywano kolejne arterie, co nierozerwalnie związane było z rozwojem samej Gdańskiej. W 1854 w jej obrębie wytyczono plac Wolności, na którym kilka dekad później wzniesiono konny pomnik cesarza Wilhelma I oraz spektakularną fontannę Potop. Wraz z końcem II wojny światowej ulica podupadła. Piękne niegdyś kamienice miały zniszczone elewacje, które dopiero w 1996 roku zaczęto restaurować, dzięki czemu ulica Gdańska wróciła do dawnej formy.
Przekrój społeczny

Od połowy XIX wieku ulica przestała pełnić jedynie komunikacyjną funkcję. Wówczas na piętra nowo powstałych, eleganckich kamienic zaczęli się wprowadzać bogaci mieszczanie i fabrykanci. Partery budynków przeznaczone były na lokale usługowe oraz restauracje. Bydgoszcz w tym czasie przechodziła okres swojej największej świetności, na jej terenie powstawały liczne fabryki i przedsiębiorstwa, ulica Gdańska była symbolem tej koniunktury. Z kolei skromniejsze budynki w jej obrębie stały się domem dla rzemieślników, którzy również otwierali tam swoje warsztaty. Najstarszym, zachowanym do dzisiaj obiektem usługowym jest apteka „pod Łabędziem” działająca nieprzerwanie od 1853 roku. Wraz z początkiem XX wieku przy ulicy zaczęto otwierać domy towarowe oraz banki.
Ulica Gdańska dziś
Obecnie ponad połowę ulicy zajmują budynki mieszkalne i usługowe. Pozostały teren jest mniej zurbanizowany, w okolicach wiaduktu kolejowego ulica wchodzi w obręb Lasu Gdańskiego. Większość interesujących zabytków można zobaczyć w obrębie ulicy Gdańskiej. Znajdują się tutaj aż trzy świątynie, w tym gotycko-renesansowy kościół Klarysek, będący najstarszym obiektem w okolicy. Można tutaj odwiedzić również muzea, gdzie podziwiać można zbiory związane z historią sportu, farmacji czy wojskowości. Jednak największą przyjemność zwiedzającym sprawi sam spacer wzdłuż zabytkowego odcinka, gdzie mieszczą się zabytkowe kamienice. Wbudowane w okresie Historyzmu, charakteryzują się wielką różnorodnością, na elewacjach można dostrzec wpływy stylu gotyckiego, renesansowego czy nawet barokowego. Osoby ceniące eleganckie wnętrza mogą spędzić noc w hotelu „Pod Orłem”, będącym najstarszym, świeckim budynkiem w okolicy.