Dzieje bydgoskiej ulicy Gdańskiej

Polska jest krajem chętnie odwiedzanym przez europejskich turystów, największą popularnością wśród nich cieszy się Kraków i Wrocław. Jednak nie tylko te modne metropolie mają do zaoferowania ciekawe atrakcje. Również w Bydgoszczy, mieście położonym w północnej części kraju, można spędzić miło czas na zwiedzaniu zabytków. Największa ich część znajduje się przy ulicy Gdańskiej, najbardziej reprezentacyjnej części miasta.

Dzieje ulicy

Ulica Gdańska powstała w latach 20. XIX wieku, jej budowa była konieczna ze względu na znaczną ekspansję zabudowy miasta w kierunku północnym. Kiedy w latach 50. w okolicy powstał dworzec kolejowy, rozpoczął się okres świetności ulicy Gdańskiej, na jej terenie zaczęło koncentrować się życie kulturalne miasta. Wówczas wzdłuż traktu powstawały ośrodki handlowe, restauracje, hotele Bydgoszcz w tym okresie tętniła życiem. Wraz z upływem lat prostopadle do ulicy dobudowywano kolejne arterie, co nierozerwalnie związane było z rozwojem samej Gdańskiej. W 1854 w jej obrębie wytyczono plac Wolności, na którym kilka dekad później wzniesiono konny pomnik cesarza Wilhelma I oraz spektakularną fontannę Potop. Wraz z końcem II wojny światowej ulica podupadła. Piękne niegdyś kamienice miały zniszczone elewacje, które dopiero w 1996 roku zaczęto restaurować, dzięki czemu ulica Gdańska wróciła do dawnej formy.

Przekrój społeczny

Panorama na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy.
Panorama na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy.

Od połowy XIX wieku ulica przestała pełnić jedynie komunikacyjną funkcję. Wówczas na piętra nowo powstałych, eleganckich kamienic zaczęli się wprowadzać bogaci mieszczanie i fabrykanci. Partery budynków przeznaczone były na lokale usługowe oraz restauracje. Bydgoszcz w tym czasie przechodziła okres swojej największej świetności, na jej terenie powstawały liczne fabryki i przedsiębiorstwa, ulica Gdańska była symbolem tej koniunktury. Z kolei skromniejsze budynki w jej obrębie stały się domem dla rzemieślników, którzy również otwierali tam swoje warsztaty. Najstarszym, zachowanym do dzisiaj obiektem usługowym jest apteka „pod Łabędziem” działająca nieprzerwanie od 1853 roku. Wraz z początkiem XX wieku przy ulicy zaczęto otwierać domy towarowe oraz banki.

Ulica Gdańska dziś

Obecnie ponad połowę ulicy zajmują budynki mieszkalne i usługowe. Pozostały teren jest mniej zurbanizowany, w okolicach wiaduktu kolejowego ulica wchodzi w obręb Lasu Gdańskiego. Większość interesujących zabytków można zobaczyć w obrębie ulicy Gdańskiej. Znajdują się tutaj aż trzy świątynie, w tym gotycko-renesansowy kościół Klarysek, będący najstarszym obiektem w okolicy. Można tutaj odwiedzić również muzea, gdzie podziwiać można zbiory związane z historią sportu, farmacji czy wojskowości. Jednak największą przyjemność zwiedzającym sprawi sam spacer wzdłuż zabytkowego odcinka, gdzie mieszczą się zabytkowe kamienice. Wbudowane w okresie Historyzmu, charakteryzują się wielką różnorodnością, na elewacjach można dostrzec wpływy stylu gotyckiego, renesansowego czy nawet barokowego. Osoby ceniące eleganckie wnętrza mogą spędzić noc w hotelu „Pod Orłem”, będącym  najstarszym, świeckim budynkiem w okolicy.

Dodaj komentarz