Bydgoszcz jest pięknym miastem, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznym planie tego miasta jest Wyspa Młyńska.

To obowiązkowy punkt w programie wycieczki dla tych osób, które chcą się nacieszyć widokiem cennych budowli, a tutejsze spichrze to wyjątkowe zabytki techniki, obok których nie można przejść obojętnie. Co warto wiedzieć na ich temat?

Bydgoszcz już w XV wieku była ważnym ośrodkiem handlowym, a położenie w pobliżu znanych szlaków wodnych zapewniało miastu pomyślny rozwój. W XVI wieku do Bydgoszczy trafiało zboże z Wielkopolski, które przechowywano w spichlerzach. Wiadomo, że najstarsze obiekty tego typu powstały w Bydgoszczy już w XV stuleciu, jednak żaden ze średniowiecznych spichrzy nie przetrwał do naszych czasów.

Bydgoszcz - Spichrza nad Brdą
Bydgoszcz - Spichrza nad Brdą

Wśród tych, które można obecnie podziwiać w trakcie spacerów po mieście, dominują budynki wznoszone w XVIII wieku. Zachwycają one swymi rozmiarami oraz dwuspadowymi dachami, konstrukcją wykorzystująca elementy typowe dla muru pruskiego oraz ogromną ilością niewielkich okienek. Spichrze bydgoskie mogą też oczarować tych turystów, którzy chcą połączyć zwiedzanie ciekawych obiektów z poszerzaniem swej wiedzy na temat historii.

Część tych zabytków została zaadaptowana na potrzeby wystawiennicze, a urządzone w ich wnętrzach Muzeum Okręgowe cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród odwiedzających Bydgoszcz gości. Spacer w takim otoczeniu będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika zabytków techniki, a jednocześnie szansą na nacieszenie się pięknymi widokami.

Bydgoszcz jest przecież pięknym miastem, na terenie którego każdy z nas będzie mógł spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób.