Jak wybrać adwokata? Pomoc prawna w Bydgoszczy

Problemy zawodowe, niezapłacone faktury, rodzinne spory czy niesłuszne oskarżenie. Każdy z nas spotyka się z problemami prawnymi, w których nieodzowna jest pomoc profesjonalisty. Na rynku usług prawnych w Bydgoszczy pomoc oferuje dziesiątki adwokatów i radców prawnych. Jak dokonać wyboru? Któremu profesjonaliście powierzyć swoje życiowe sprawy?

Na samym początku często zastanawiamy się gdzie szukać pomocy. Czy w moim przypadku pomoże mi adwokat czy radca prawny? Czym różnią się te dwa zawody? Jak wybrać odpowiedniego prawnika? Przez lata utarły się stereotypy, że adwokaci specjalizują się głównie w prawie karnym i sprawach rodzinnych, natomiast radcy prawni zajmują się obsługą podmiotów gospodarczych i prawem administracyjnym. Z czasem zaszły jednak zmiany w zawodach prawniczych, w 2015 roku nastąpiło „otwarcie” i nie można już tak łatwo szufladkować.

Prawnik – specjalista w dziedzinie

W chwili obecnej wielu adwokatów zajmuje się prawem gospodarczym, prawem nieruchomości czy pomocą frankowiczom w sporach z bankami, natomiast radcy prawni nie tylko podejmują sprawy rodzinne, rozwodowe, ale czasem również karne. Dlatego też istotne jest, aby na wstępie poszukiwań szczegółowo zapoznać się ze specjalizacją i przeważającą praktyką, jaką wykonuje dany prawnik.

Jak wybrać adwokata? Pomoc prawna w Bydgoszczy
Jak wybrać adwokata? Pomoc prawna w Bydgoszczy – ranking adwokatów

Doświadczeni prawnicy w Bydgoszczy

Bydgoszcz to ósme miasto w Polsce pod względem liczby ludności, prężny ośrodek gospodarczy. Pomimo tego, w Bydgoszczy próżno szukać prawniczych korporacji, znajduje się tu kilkanaście większych kancelarii prawnych, w których pomoc oferuje od kilku do kilkunastu prawników. W większości specjaliści prowadzą indywidualne kancelarie adwokackie lub radcowskie i proponują wsparcie w różnych dziedzinach prawa. Do Izby Adwokackiej w Bydgoszczy należy niemal 300 adwokatów. Radców prawnych jest dwa razy więcej.

Ranking adwokatów w Bydgoszczy?

W Internecie, na forach wielu bydgoszczan wciąż zadaje pytanie, czy istnieje ranking adwokatów w Bydgoszczy? Jakie oceny i opinie mają bydgoscy adwokaci? Znalezienie wiarygodnych zestawień nie jest łatwe. Wśród wyszukiwań na stronach Google często pojawia się ranking 10 najlepszych adwokatów w Bydgoszczy, jednak wyniki plebiscytu często nie zależą od opinii o danym prawniku, ale ilości odsłoń ich stron internetowych.

Jak zatem znaleźć doświadczonego i skutecznego adwokata? Młodsi użytkownicy zwracają uwagę na opinie i oceny o adwokacie na stronach Google. Ci starsi optują za tradycyjnymi formami. Najczęściej klienci dowiadują się o najlepszych prawnikach „pocztą pantoflową”. Każdy zadowolony klient kancelarii adwokackiej jest najlepszą reklamą adwokata – zobacz jak przykładowo wygląda dobry adwokat z Bydgoszczy. Jednak w gąszczu kancelarii trudno czasem odnaleźć właściwą ofertę.

Warto zwrócić uwagę na specjalizację poszczególnych adwokatów i działy prawa, którymi zajmują się na co dzień. Poszerzająca się konkurencja na rynku prawnym w Bydgoszczy sprawia, że coraz więcej kancelarii ogranicza swoją działalność do wyłącznie wybranych specjalizacji. Oferuje wówczas profesjonalne usługi w wąskich specjalnościach.

Cennik adwokatów w Bydgoszczy

Bydgoszcz

Na ten temat wciąż funkcjonuje wiele mitów. Kancelarie prawne nie dysponują sztywnymi cennikami usług, bo materia, którą na co dzień się zajmują jest niezwykle różnorodna i skomplikowana. Adwokaci wyceniają swoje usługi uwzględniając stopień skomplikowania sprawy i przewidywaną ilość godzin, jakie będą musieli jej poświęcić. Istotne jest również charakter postępowania. Wynagrodzenie kancelarii prawnej w dużej mierze zależy również od jej renomy. W przypadku młodszych doświadczeniem adwokatów, oferowane ceny usług nie są wygórowane, a jakość pomocy prawnej oceniana jest bardzo wysoko.

Wiele kancelarii adwokackich oferuje różne modele rozliczenia współpracy, zależne od klienta. Najczęściej prawnicy oczekują zapłaty za reprezentację i przygotowanie sprawy w momencie podpisania umowy. Zdarza się również, że umowa z adwokatem przewiduje wynagrodzenie za poszczególne, wykonane czynności i stawiennictwo w sądzie. W przypadku obsługi przedsiębiorstw prawnicy oferują wynagrodzenie ryczałtowe lub godzinowe, w zależności od ilości zleceń i ich charakteru.

_________________________________

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata?

Otrzymałeś pozew, wezwanie na przesłuchanie lub chcesz dochodzić swoich praw? Poszukiwanie prawnych rozwiązań samodzielnie, w oparciu o internetowe wpisy może być złudne. W wielu sprawach życia codziennego nieodzowna jest pomoc profesjonalnego i doświadczonego adwokata, który pomoże wyjść z wielu opresji. W prawie, podobnie jak w medycynie, najlepiej jest zapobiegać problemom zawczasu.

Jedynie w drobnych sprawach cywilnych lub w przypadku wykroczeń możemy poradzić sobie sami przed sądem. Strona, która nie jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika będzie pouczana w sądzie co do przysługujących jej praw i przepisów postępowania. To ukłon wymiaru sprawiedliwości w kierunku obywateli, ale również pułapka. Pouczenie często sprowadza się do przytoczenia treści przepisu, ewentualnie pokierowania co do dalszych kroków. Problem w tym, że bez znajomości procedury, przepisów postępowania pouczenie sądu nie wyjaśni wszelkich wątpliwości. Często „pouczona” strona nadal nie rozumie prawnych zawiłości, nie ma wiedzy o konsekwencjach swoich wniosków i podejmując decyzje procesowe ryzykuje przegraniem procesu.

Dobry prawnik w sprawach cywilnych

Nawet pozornie najprostsze sprawy na sądowej wokandzie mogą się bardzo skomplikować. Do tego dochodzą wciąż zmieniane przepisy postępowania, które zamiast ułatwiać procedury, piętrzą problemy. Wiele osób na samą myśl o rozprawie sądowej zaczyna stresować się. Emocji nie brakuje, gdy sąd oczekuje złożenia wyjaśnień, zaprezentowania wniosków i stanowiska, a przeciwnik procesowy przystępuje do ataku. W takiej sytuacji okazuje się, że obecność doświadczonego adwokata w sprawach cywilnych, spadkowych czy rodzinnych jest nieoceniona.

Prawnik pomoże opanować zdenerwowanie i wyjaśni wszystkie zawiłe kwestie prawne. Dobry adwokat nie tylko udzieli porady prawnej, ale również zaproponuje jak najbardziej korzystne rozwiązanie problemów. W wielu sytuacjach, w sprawach rozwodowych, odszkodowawczych, nieruchomości, spadkowych czy gospodarczych nie warto działać na własną rękę, zwłaszcza w obliczu wciąż zmieniających się przepisów prawa.

Prawnicy z Bydgoszczy
Prawnicy z Bydgoszczy – jak wybrać dobrego adwokata, radcę prawnego?

Czy mogę samemu napisać pozew?

Co do zasady nie ma konieczności korzystania z usług adwokata, czy radcy prawnego. Każdy ma zagwarantowany dostęp do sądu już w Konstytucji, a zatem można ubiegać się o ochronę prawną osobiście. W przypadku osób, które są w trudnej sytuacji materialnej i nie są w stanie ponieść kosztów adwokackich, wówczas mają prawo zwrócić się do sądu o wyznaczenie im adwokata z urzędu. W takiej sytuacji należne wynagrodzenie prawnika zostanie wypłacone po zakończonej sprawie przez Skarb Państwa.

Przy złożeniu wniosku należy wypełnić oświadczenie o stanie rodzinnym majątku dochodach i źródłach utrzymania. Wymogi pozwu, jakie są przewidziane prawem, są skonstruowane tak, by mogła im podołać także osoba, która nie dysponuje wiedzą prawniczą. Oczywiście sam pozew musi spełniać pewne minimalne kryteria, jakie wyznaczają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Z uwagi na skomplikowane przepisy prawa adwokaci, którzy na co dzień bronią praw na salach rozpraw doradzają, aby zgłosić się z prośbą o pomoc do profesjonalisty już na samym początku.

Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty

Pomoc adwokata jest szczególnie polecana w sprawach o znacznej wartości. Prowadzenie samodzielnie sprawy, z której może wynikać znaczna odpowiedzialność majątkowa może zakończyć się nieodwracalnymi skutkami. Doświadczony prawnik sprawdzi, czy wysokie żądanie zapłaty jest zasadne i czy takie zobowiązanie nie przedawniło się. Jeśli strona przeciwna korzysta z profesjonalnego pełnomocnika to wydaje się być oczywistym, że po naszej stronie musi być też zaangażowany prawnik z odpowiednim tytułem zawodowym.

Gdzie szukać dobrego adwokata w Bydgoszczy?

Najlepszy adwokat to taki, który ma doświadczenie zawodowe, sumiennie prowadzi sprawy i posiada dobre opinie klientów. Często zdarza się, że korzystamy z adwokatów sprawdzonych przez rodzinę czy znajomych. Rekomendacje, dobre opinie o adwokacie dobrze świadczą i warto ich słuchać. Rozejrzeć możemy się także w Internecie, na specjalistycznych forach prawniczych lub stronach internetowych kancelarii adwokackich.

_________________________________

Jak wybrać kancelarię w sprawach frankowiczów?

Przybywa sukcesów frankowiczów w sądach, coraz więcej prawników oferuje pomoc kredytobiorcom w prowadzeniu spraw sądowych. Wiele osób ośmieliło się wytoczyć sprawę przeciwko bankowi, gdy przeczytało, że ponad 90% spraw frankowych kończy się przegraną banku. Jak wybrać odpowiedniego, doświadczonego prawnika w sprawach frankowych? Co wziąć pod uwagę przy wyborze kancelarii frankowej?

Duża spółka akcyjna, znana stołeczna kancelaria czy lokalni prawnicy specjalizujący się w temacie (np. kredyty frankowe Bydgoszcz) – co wybrać, gdy już zdecydowaliśmy się na batalię sądową. Od pełnomocnika zależy, jak duże szanse na sukces mamy przy złożeniu pozwu frankowego.

Frankowicze i kredyty frankowe
Frankowicze i kredyty frankowe – adwokat od procesów frankowych

Frankowicze przeciwko bankom

Warto wiedzieć, że w sprawach o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu frankowego przeciwnikiem procesowym reprezentującym bank w sprawie frankowej będą kancelarie posiadające bardzo doświadczonych prawników procesowych. Kierując sprawę do sądu warto wybrać prawnika, który będzie posiadał nie tylko wiedzę merytoryczną, ale i doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw. W przypadku spraw frankowiczów to szczególnie ważne, bo wartość tych procesów opiewa często na kilkaset tysięcy złotych.

Jak wybrać prawnika od franków?

Poszukiwanie ofert warto zacząć od analizy dorobku poszczególnych prawników. Błędem jest skupianie się na poszukiwaniu kancelarii frankowej. Ostateczny sukces w procesie zależy od umiejętności i doświadczenia konkretnego adwokata lub radcy prawnego. Renoma i autorytet kancelarii adwokackich albo radcowskich opiera się zawsze na nazwiskach prawników, którzy czuwają nad poziomem i jakością świadczonych usług prawnych. Specjaliści odradzają frankowiczom oferty spółek akcyjnych czy z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie są promowane przez konkretnych adwokatów lub radców prawnych. To najczęściej podmioty nastawione na zysk, korporacje, w których osobny dział zajmuje się marketingiem, a inna grupa pracowników obsługą klienta.

Wiele reklam skierowanych do frankowiczów kierują korporacje, które nie są kancelariami prawnymi, prowadzonymi przez adwokatów lub radców prawnych. Nie warto podpisywać umów z pośrednikami. Oferty takich firm należy dokładnie zweryfikować. Klienci często zwracają uwagę na fakt, iż w trakcie procesu nie wiedzą, kto tak naprawdę zajmuje się ich sprawą, nie wiedzą też kto będzie ich reprezentował na rozprawie sądowej. W konsekwencji liczy się ilość, a nie jakość usług.

Prawnik specjalizujący się sprawach frankowych

Jak sprawdzić, czy prawnik, który proponuje pomoc posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie? Często zdarza się, że adwokaci posiadający doświadczenie w sprawach kredytów walutowych dzielą się wiedzą na blogu czy publikują artykuły na forach. Wówczas łatwo zweryfikować poziom tych informacji oraz sprawdzić kompetencje. Szczególnie istotne jest, aby mecenas, który prowadzi sprawę przekazywał informacje klientom w prosty i zrozumiały sposób.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeka w sprawie frankowiczów
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeka w sprawie frankowiczów

W sprawach frankowiczów wciąż pojawiają się nowe orzeczenia, stanowiska i poglądy. Istotne jest, aby prawnik zajmujący się tą tematyką na bieżąco śledził najnowsze orzecznictwo nie tylko polskich sądów, ale również Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Warto postawić na sprawdzoną kancelarię, która oferuje przejrzyste warunki współpracy, również co do wynagrodzenia. Kancelarie zajmujące się problematyką frankową oferują z pozoru podobne usługi. Po analizie oferty okazuje się, że mogą one różnić się wynagrodzeniem lub podejściem do rozwiązania problemu. Warto więc sprawdzić oferty kilku firm, zwracając uwagę na opinie w internecie, które z pewnością pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Doświadczony prawnik frankowy

Chcąc wybrać sprawdzoną kancelarię i zaufanego prawnika, należy sprawdzić, jakie mają doświadczenie w reprezentowaniu frankowiczów, czy ma na swoim koncie już zakończone sprawy i korzystne wyroki. Istotne jest, aby swoją sprawę powierzyć adwokatowi, który do każdej z nich podchodzi rzetelnie i profesjonalnie.

Nie warto korzystać z pomocy kancelarii, które gwarantują pełną skuteczność wygranej. Sprawdź, czy kancelaria, którą wybrałeś zapewnia indywidualne podejście, wnikliwie przeanalizuje sprawę, znajdując odpowiednie i korzystne rozwiązanie.

Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?

Nie bez znaczenia jest również to, jakie będą koszty prowadzenia sprawy frankowej. Na wstępie frankowicze muszą liczyć się z opłatą od pozwu w wysokości 1.000 zł. W przypadku wysokości wynagrodzenia kancelarii różnie prezentowane są oferty. Przed wyborem kancelarii dokładnie porównaj oferty przynajmniej kilku z nich. Co istotne, różnice w cenach obsługi prawnej potrafią być bardzo duże, dlatego koniecznie warto zapoznać się z cennkiem kancelarii frankowych.

Jak wybrać prawnika typowo od kredytów frankowych?
Jak wybrać prawnika typowo od kredytów frankowych?

Ceny usług w dużej mierze zależą od treści umowy, wysokości kredytów lub rodzaju aneksów. Nie warto powierzać swojej sprawy kancelarii, która oferuje „darmową” pomoc, jednak przy wygranym procesie pobierze premię za sukces w wysokości 20-30% wygranej. Kancelarie frankowe w Bydgoszczy, które mają doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych oferują często niższe wynagrodzenie minimalne przy założeniu sprawy oraz ewentualnie dodatkowe honorarium w przypadku wygranej z bankiem. Pamiętajmy, że premia za sukces – zgodnie ze zwyczajami i zasadami etyki – nie powinna przekraczać 10% wygranej. Rzetelne kancelarie oferują elastyczny model współpracy, w zależności od warunków finansowych i specyfiki danej sprawy.

Dodaj komentarz