Opera Nova w Bydgoszczy – czego o niej nie wiesz?

Opera Nova w Bydgoszczy.
Opera Nova w Bydgoszczy.

Co przychodzi nam na myśl kiedy słyszymy Bydgoszcz? Zapewne Opera Nova nie jest pierwszym miejscem, które skojarzy nam się z tym miastem. Zwykle jest to Kanał Bydgoski, Spichrze nad Brdą lub Wyspa Młyńska…Wielu ludzi nie wie o tym, że jest to miejsce naprawdę wyjątkowe i warte odwiedzenia, a dzięki naszemu artykułowi dowiesz się właśnie dlaczego!

Opera Nova – gdzie się znajduje i kiedy dokładnie powstała?

Opera Nova znajdująca się przy ulicy Ferdynanda Focha 5, to teatr operowy, który powstał w 1956r. w stylu funkcjonalistycznym, a zaprojektowały został przez Józefa Chmiela oraz Andrzeja Prusiewicza. Stanowi on także 1 z 10 największych scen operowych w Polsce. Nigdzie indziej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nie znajdziesz takiej budowli! Oprócz opery, znajduje się tam teraz także Regionalne Centrum Kongresowe, co więcej od 2010r. na scenie owej Opery występuje również Bydgoski Teatr Lalek Buratino.

Co oraz gdzie obejrzeć można na „deskach” Opery Nova?

Opera Nova w Bydgoszczy nocą.
Opera Nova w Bydgoszczy nocą.

Budynek ten, stanowiący około 34m2, znajdziecie w zakolu Brdy, czyli przy „ścięciu się” Śródmieścia ze Starym Miastem. W Operze Nova obejrzycie zarówno widowiska operowe, operetkowe, jak i baletowe oraz musicalowe. Oprócz tego znajduje się tam także Studio Baletowe, które umożliwia małym dzieciom oraz młodzieży z Bydgoszczy poznanie świata baletu oraz opery. Spektakle, które obejrzeć możecie na „deskach” Opery Nova, są prezentowane nie tylko w Bydgoszczy, ale również za granicą, np. w Niemczech lub Belgii, a nawet na Malcie!

Jaki był największy sukces Opery? Kto jest jej obecnym dyrektorem?

Artyści, którzy grają w Operze Nova pochodzą nie tylko z Bydgoszczy, ale też z jej okolic, np. rejonu pilskiego. Jakiego dokładnie rodzaju spektakle obejrzeć można w Operze Nova? Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tam coś dla siebie! W repertuarze znajdują się m.in. operetki, musicale, ale również opery klasyczne. Od 1992r. dyrektorem Opery nieprzerwanie jest Maciej Figas, który oprócz stanowiska dyrektora zajmuje również stanowisko dyrygenta operowej orkiestry. Największy sukces Opery to 109 przedstawień we własnej sali, które obejrzało aż 71 tys. widzów i miało to miejsce w roku 2010!

Początki Opery Nova

Budynek opery Nova w Bydgoszczy - atrakcja turystyczna.
Budynek opery Nova w Bydgoszczy – atrakcja turystyczna.

Początki Opery Novej nie były łatwe – oprócz stałej nazwy brakowało również sceny, która by do niej należała, nie było jej aż do połowy lat 90, do tego czasu Opera wykorzystywała siedzibę w budynku Pomorskiego Domu Sztuki. Spektakle prezentowano również trzy razy w tygodniu w Teatrze Polskim, a swoje pierwsze doświadczenia zdobywali tutaj m.in. Henryk Kłosiński (tenor), Elżbieta Hoffmann, Monika Olkisz-Chabros (sopran), Józef Stępień (tenor). Oprócz tego gośćmi sceny Opery Novej byli także m.in. Antonina Kawecka (1962r.), Krystyna Szczepańska (1964r.), Ryszard Tarasewicz (1970r.).

Przedstawienia mimo przeciwności losu oraz finalne otwarcie Opery Nova

Siedzibę Opery zmieniono w latach 70. na zakole Brdy, jednak dłużyła się ona z powodu braku odpowiedniej kwoty oraz materiałów. Kiedy w latach 80. postanowiono obciąć fundusze na kulturę, budowy zaniechano. Postanowiono jednak coś z tym zrobić, dlatego co roku na przełomie kwietnia oraz maja o 1994r. organizuje się tam Bydgoski Festiwal Operowy – pierwszy z nich odbył się w Operze, która znajdywała się w stanie w pół surowym (nieotynkowane ściany, 500 drewnianych krzeseł wypożyczonych od wojska). Wystąpili wtedy: Teatr Wielki z Poznania, Łodzi, Warszawy, Warszawska Opera Kameralna, gospodarze Opery Nova Teatr Baletu Makarowa z Saint Petersburga. Kiedy finalnie ukończono budowy nad Operą? Miało to miejsce 21 października 2006r. podczas jej 50lecia.

Dodaj komentarz