Poznaj świat w skali mikro – mikroskopy cyfrowe

Mikroskopy to urządzenia cieszące się coraz większą popularnością. Od czasu powstania są stale udoskonalane i rozbudowywane o nowe funkcje. Wybór właściwego modelu nie jest prosty, bo na rynku mamy bardzo szeroką ofertę. Najbardziej kompaktowe są mikroskopy cyfrowe. Są wykorzystywane nie tylko w celach rozrywkowych, ale przede wszystkim do edukacji oraz jako narzędzie badawcze.

Podstawową różnicą w stosunku do tradycyjnych mikroskopów, w mikroskopach cyfrowych brak jest konwencjonalnych okularów. Zamiast tego, mikroskop cyfrowy posiada kamerę, która jest zintegrowana z głowicą. Dzięki temu obraz jest wyświetlany bezpośrednio na ekranie lub zewnętrznym monitorze. Pozwala to zmienić mikroskop w prawdziwą elektroniczną stację roboczą.

Mikroskop cyfrowy - RobTools

Różne wyposażenie i funkcje mikroskopów cyfrowych

Mikroskopy cyfrowe występują w różnych odmianach. Niektóre modele to proste ręczne wersje, a inne są zaawansowanymi systemach oferujących różne metody obserwacji i analizy pozyskanych danych. Urządzenia te wykorzystują rozbudowane oprogramowanie pozwalające na wykonywanie zdjęć, obróbkę obrazów, jak również generowanie raportów. Wiele mikroskopów cyfrowych wykorzystuje oprogramowanie mogące wykonywać zaawansowane zadania, niedostępne do uzyskania innymi metodami. Można tu wymienić rozbudowaną korektę obrazów za pomocą filtrów, analizę próbek 3D i dokonywanie wielu pomiarów.

Współpraca z komputerem osobistym

Najbardziej popularny i jednocześnie kompaktowy rodzaj to mikroskop cyfrowy USB. Posiada przewód transmisyjny, który łączymy bezpośrednio z komputerem. Nie posiada on zwykle typowego obiektywu oraz okularu, natomiast jego układ optyczny to kamera. Należy ją przyłożyć do obserwowanego obiektu, który jest doświetlany za pomocą wbudowanych diod LED. Obraz jest wyświetlany na ekranie komputera. Nieco inaczej działa mikroskop wyposażony w ekran LCD. On również łączy się z komputerem za pomocą przewodu USB, ale posiada obiektyw wraz z kamerą, a tylko okular jest zastąpiony nowoczesnym ekranem. Na rynku można znaleźć również ręczne (kieszonkowe) mikroskopy cyfrowe, które są bardzo pomocne w badaniach w terenie.

Obsługa mikroskopu cyfrowego jest łatwa, bo wystarczy uruchomić oprogramowanie, a następnie nauczyć się jego obsługi. Trzeba koniecznie sprawdzić wymagania programu tak, aby nasz komputer posiadał odpowiedni system operacyjny, szybki procesor oraz dużą ilość pamięci. Wtedy obsługa urządzenia będzie komfortowa. Możliwości programu są jednak związane ze szczegółowymi parametrami mikroskopu, dlatego trzeba na to zwrócić szczególną uwagę. W zależności od jakości urządzenia, układ optyczny może sprawdzić się jako narzędzie do obserwacji małych i dużych obiektów lub do bardziej zaawansowanych badań.

Ręczny mikroskop cyfrowy
Ręczny mikroskop cyfrowy oferowany przez firmę RobTools z Bydgoszczy

Szczegółowe parametry pracy mikroskopów cyfrowych

Najważniejszą cechą, na jakiej należy się skupić jest zakres powiększenia, nazywany współczynnikiem. Ważny jest zarówno minimalny, jak i maksymalny stopień powiększenia możliwy do uzyskania, bo różne obiekty będą wymagały różnych ustawień. Istotne jest, aby urządzenie umożliwiało łatwą i precyzyjną regulację, co pozwala dostosować powiększenie tak, aby zawsze uzyskać doskonałej jakości obraz. Nie będzie to możliwe, jeśli mikroskop nie będzie miał opcji regulacji ostrości. Może być to funkcja regulowana za pomocą oddzielnego pokrętła lub poprzez zmienną wysokość uchwytu.

Ważny jest również sposób oświetlenia. Obserwowany obiekt będzie dobrze widoczny tylko wtedy, gdy mikroskop będzie posiadał wbudowane diody LED odpowiedniej jakości umieszczone w optymalnym układzie. Muszą mieć moc pozwalającą na doświetlenie obiektu na cały obszarze roboczym. Osobnym parametrem jest rozdzielczość kamery, która powinna być jak największa. W ten sposób uzyskamy bardziej szczegółowy obraz. Ponadto zdjęcia wysokiej jakości będzie można poddać obróbce w bardziej zaawansowany sposób.

Mikroskop cyfrowy może oferować możliwość zapisywania nie tylko statycznych zdjęć, lecz także filmów. Mogą być zapisywane w różnych formatach plików, a to ma bezpośredni związek z oprogramowaniem, jakie będziemy używać do analizy. Jeśli zaistnieje konieczność wykonywania konwersji plików, możemy utracić szczegóły obrazu lub nawet nie mieć możliwości korzystania z niektórych funkcji.

Mikroskop cyfrowy - opis

Szerokie zastosowanie mikroskopów cyfrowych

Mikroskop cyfrowy jest wykorzystywany nie tylko podczas prac badawczych, ale również w innych dziedzinach. Przykładem są badania połączeń w procesach produkcyjnych, analiza dokumentów historycznych czy naprawa biżuterii i zegarków. Z tego względu ważne są wymiary, łatwość użycia oraz niezawodność. Wiele modeli posiada wbudowane różne tryby obserwacji uruchamiane za pomocą naciśnięcia przycisku. Dzięki temu możemy dostosować parametry do konkretnego rodzaju obiektów bez konieczności ręcznej regulacji. 

Ważna jest możliwość wymiany obiektywów, jak również uzyskanie jak najbardziej precyzyjnych pomiarów, niezależnie od możliwości obróbki za pomocą oprogramowania. Tradycyjny układ optyczny można zastąpić układem telecentrycznym, który zapewnia optymalne powiększenie niezależnie od odległości od obiektu, a także jego położenia w polu widzenia. Pozwala to zachować większą głębię pola widzenia oraz zdecydowanie mniejsze zniekształcenia obrazu.

Mikroskopy cyfrowe sprawdzają się zarówno w edukacji, podczas badań naukowych, jak i wśród majsterkowiczów. Mogą być doskonałą zabawą dla dzieci i młodzieży, pozwalając na wykonywanie wielu ciekawych eksperymentów. Jest to uniwersalne narzędzie pracy, które sprawdzi się w rękach młodszych i starszych użytkowników.

Dodaj komentarz