Bydgoszcz to miasto, które w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija i pięknieje z dnia na dzień! Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bez względu na to, czy jest mężczyzną czy kobietą, dzieckiem, nastolatkiem, dorosłym czy staruszkiem. Wystarczy zaproponować chociażby spacer nad Brdą, wypoczynek na Młyńskiej Wyspie, zabawę w Family Parku, czy karmienie gołębi na Rynku i lista atrakcyjnych miejsc już wygląda obiecująco! Jednak dłuższy pobyt w tym mieście nie może obyć się bez kontaktu z kulturą. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Opera Nova czy Teatr Polski w Bydgoszczy to atrakcje niepowtarzalne i godne plecenia.
Teatr na alejach
Szczególnie zachęcającym zdaje się być Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy położony przy Alejach Adama Mickiewicza. Obiekt został wybudowany w 1949 roku, ale teatr ten istniał w Bydgoszczy znacznie wcześniej, gdyż jego powstanie datuje się na rok 1920, z tym że wówczas nosił nazwę Teatr Miejski i działał między innymi w restauracji Pacera. Imię Hieronima Konieczki nadano teatrowi dopiero w roku 2000, upamiętniając w ten sposób zasłużonego bydgoskiego aktora, reżysera i animatora kultury.
Klasycyzm i nowożytność
Teatr Polski w Bydgoszczy mieści się w gmachu zaprojektowanym przez Alfonsa Licznerskiego. Cechą szczególną tego budynku jest zdecydowanie zwarta bryła oraz symetryczna fasada przyozdobiona na parterze pięcioma arkadami, zaś na piętrze podkreślona pionowymi lizenami i wysokimi oknami. Trudno dziś jednoznacznie określić styl tej budowli, gdyż mimo widocznych wpływów neoklasycznych, zaskakują skromność i uproszczenia obce temu kierunkowi.
Jednakże wszyscy, którzy w Bydgoszczy szukają wytchnienia, znajdą je właśnie w ascetycznych murach teatru, zwłaszcza jeśli wybiorą się na wieczorny spektakl, kiedy fasada rozświetlona jest światłami.
Pełnego odprężenia warto również poszukać we wnętrzu teatru. Duża, mogąca pomieścić ponad 800 osób widownia z balkonami i galerią tworzą niezwykłą teatralną atmosferę, jednak ostatecznym dopełnieniem będzie niewątpliwie udział w jednym ze spektakli proponowanych przez zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a repertuar jest naprawdę ciekawy. Składają się na niego głównie sztuki współczesne, ale i miłośnicy klasyki znajdą coś dla siebie.
Spośród kilkunastu granych tytułów warto wspomnieć chociażby: „Bóg w dom” Katarzyny Szyngiery, „Tu Wersalu nie będzie” Robiha Mroue, „Murzynów” Igi Gańczarczyk czy „Dziadów” Pawła Wodzińskiego.
Teatr Polski w Bydgoszczy to propozycja także dla najmłodszych widzów. Na deskach bydgoskiej sceny odgrywane są bowiem spektakle pt. „Pchła Szachrajka” i „Plastusiowy pamiętnik”, a wszystko to w doborowej obsadzie, w skład której wchodzą m.in. Beata Bandurska, Małgorzata Witkowska, Martyna Peszko czy Marian Jaskulski i Mirosław Guzowski.
Trudno nie polubić Bydgoszczy, ale jeszcze trudniej opowiadać o jej fantastycznym klimacie, nie zasmakowawszy osobiście klimatu teatru, który jest kwintesencją bydgoskiej niepowtarzalności.