Ulica Długa w Bydgoszcz- co tam spotkasz?

Ulica Długa w Bydgoszczy to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w tym pięknym mieście. To najważniejsza i jedna z najładniejszych ulic bydgoskiego Starego Miasta. To tutaj latem pojawiają się tłumy mieszkańców miasta oraz turystów spragnionych uroków „polskiej Wenecji”. Jeśli wiec akurat jesteśmy w Bydgoszczy, koniecznie tam zajrzyjmy!

Jest gdzie zjeść!

Fotografia przedstawiająca ulicę Długą w Bydgoszczy.
Fotografia przedstawiająca ulicę Długą w Bydgoszczy.

Na tej ulicy znajdziemy oczywiście restauracje, Bydgoszcz ma ich bardzo wiele! Na Starówce znajdziemy i te serwujące kuchnię naszych wschodnich sąsiadów, i te z wyśmienitą kuchnią regionalną. Oczywiście, również miłośnicy dań orientalnych czy kuchni włoskiej. Podczas spaceru Długą można też na chwilę zboczyć w którąś z malowniczych uliczek Starówki i zajrzeć do umieszczonych tam knajpek, kawiarni czy restauracji. Znajdziemy tam niepowtarzalną atmosferę, pyszne kawi i ciasta oraz piękne wnętrza. Bydgoszcz, jeśli chodzi o życie kawiarniane, ani na krok nie ustępuje sąsiedniemu Toruniowi.

Co możemy zwiedzić?

 

Bydgoszcz z lotu ptaka.
Bydgoszcz z lotu ptaka.

Spacerując ulicą możemy podziwiać jej wyjątkową architekturę. Ulica jest niemal w całości zabudowana zabytkowymi kamienicami pochodzącymi z XVIII i XIX wieku. Podczas spaceru możemy podziwiać ich fasady, zdobione w stylach: eklektycznym, neoklasycznym i neorenesansowym. Wiele z nich doskonale pamięta czasy, gdy ul. Długa była najdłuższą ulicą miasta i jego najważniejszym traktem handlowym.

Podczas naszego spaceru zwróćmy uwagę na liczne atrakcje: zabytkowy tramwaj (koniecznie zróbmy sobie z nim zdjęcie!) czy Bydgoska Aleja Autografów. Ta druga atrakcja to zbiór wmurowanych w nawierzchnię ulicy podpisów sławnych osób, zasłużonych dla Bydgoszczy. Znajdziemy tam m.in. podpisy Lecha Wałęsy, Zbigniewa Bońka czy Jerzego Hoffmana.

Bydgoszcz.
Bydgoszcz.

Jedną z najciekawszych atrakcji, jaka znajduje się na ul. Długiej jest Muzeum Mydła i Historii Brudu. Warto tam zajść i dowiedzieć się, jak kiedyś wytwarzano mydło, zobaczyć średniowieczną łaźnię i spróbować wykonać swoje własne mydło. Wizyta w takim nietypowym i pomyślanym jako jak najbardziej interaktywne, muzeum będzie wielką frajdą zarówno dla dzieci jak i dla najmłodszych.

Nasz spacer warto zakończyć nad Brdą i przejść się np. na Wyspę Młyńską. Możemy również wybrać się w rejs tramwajem wodnym – mamy do wyboru kilka tras, z których każda zachwyca widokami. To doskonały pomysł na poznanie miasta również z innej strony.

Czas na jarmark! 

Wielką atrakcją ulicy są odbywające się tu cyklicznie imprezy. Bydgoszcz szczególnie zaś stoi jarmarkami. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście ten świąteczny. Tłumy Bydgoszczan i turystów kupują świąteczne ozdoby, słodycze i regionalne przysmaki. Latem zaś, podczas trzydniowego jarmarku  można znaleźć tu stoiska z lokalnymi wędlinami, serami czy wypiekami, kupić pamiątki czy dowiedzieć się, co warto zwiedzić w Bydgoszczy i okolicach.

Oczywiście przy ul. Długiej i w okolicach znajdują się liczne hotele. Bydgoszcz ma tutaj naprawdę wiele do zaoferowania. Miejsca stylizowane na stare, nowoczesne hotele czy przyjazne kieszeni a zarazem urocze hosteliki – każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz